Bilsem Online Nasıl Kullanılır?

En Doğru Şekilde Kullanın

Bilsem Online Genel Tanıtım

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri (BİLSEM) Millî Eğitim Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği tablet sınavıyla öğrenci alımı yapmaktadır. Sınavlarda çıkan sorular ve uygulama şekli minik dostlarımızın potansiyellerini göstermeleri açısından zorlayıcı olabiliyor. Bilsem Online, çocukların mobil cihazlar ve bilgisayarları verimli kullanması ve Bilsem sınavlarına hazırlanmaları için kuruldu. BİLSEM tablet sınav sistemi ve soru yapısıyla tam uyumlu bir platform oluşturduk. Veliler, öğretmenler ve eğitim kurumları için öğrencilerin performansını takip edebilecekleri bir sistem geliştirdik.


1) Ziyaretçi Girişi ve Üye Olma

Sayfanın üst kısmında gördüğünüz menüler yardımıyla bilsem sınavı ve bilsemonline.com hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Akıllı telefon ve tablet kullanıcıları üst alanda 2 menü görebilecektir. Sayfasının sağ üst köşesindeki üye kayıt butonuna tıklayarak ya da www.bilsemonline.com/kayit linkini kullanarak üyelik oluşturma sayfasına ulaşabilirsiniz. Formu boş yer bırakmayacak şekilde doldurunuz.Hizmet koşullarını okudum, kabul ediyorum kutusunu işaretledikten sonra kayıt ol butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayanız. Şifrenizi unutursanız üye girişi ekranında şifremi unuttum butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen ekrana siteye üye olurken belirlediğiniz kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi yazınız. Şifrenizi yenilemek için kullanacağınız “şifre yenileme linki” e-posta adresinize gönderilecektir. e-posta adresinize gelecek bu linki tıklayarak yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.


2) Aboneler İçin Bilsem Online

Bilsem Online'da herhangi bir paket satın almış kullanıcılar paket süreleri boyunca sitenin tüm imkanlarından faydalanabilirler. Siteyi şu sırayla kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

1- Önce anasayfada “Bilsem Kategorilerimiz” kısmında, her kategorinin altında bulunan “örnek soru” butonuna tıklayınız. Açılan sayfayı dikkatlice inceleyiniz. Kategorileri ve soru tiplerini tanıyarak öğrencinizin de bu sorulara aşina olmasını sağlayınız.

2- Artık herhangi bir kategori testi çözmeye hazırsınız. Her bir kategori altındaki soru çöz butonunu kullanarak o kategoriye özel testi çözebilirsiniz. Böylece kategorilerdeki soruların nasıl çözüleceği konusunda tecrübe kazanabilirsiniz. Her bir kategoriden günde birden fazla test çözebileceğinizi unutmayınız.

3- Kategori testlerinde yeterli pratik yaptıktan sonra “Günlük Çalışma” yapmayı aksatmayınız. Hemen başla butonunu kullanarak günlük çalışma test ekranına ulaşabilirsiniz. Bu kısımda her kategoriden belirli sayıda soruyla karşılaşırsınız. Buradan aldığınız puanla şampiyonlar listesinde yerinizi alabilirsiniz. Günlük çalışma gün içinde yalnızca 1 kez yapılabilir.

4- Sınavlarımıza sitede bulunan “deneme sınavına başla” butonunu kullanarak ya da https://www.bilsemonline.com/deneme-sinavlari linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Günlük çalışmalarını ve kategori temelli çalışmalarını aksatmayarak yeterince tecrübe kazanan öğrenciler deneme sınavlarını çözebilirler. Deneme sınavlarından alınan puanlarla şampiyonlar listesinde “sınav şampiyonları” arasında yerinizi alabilirsiniz.

3) Test Ekranı ve Puanlama sistemi

Teste başla butonuna tıklayan öğrenci yeni açılan ekranda soruları çözmeye başlar. Öğrenciler, soru resminin altında bulunan 4 resimden birini cevap olarak işaretler. İşaretlediği cevap üzerinde tik (onay) işareti çıktığında test ekranının sağ üstündeki “sonraki soru butonuna” tıklayarak diğer soruya geçer. Test bitene kadar bu süreç devam eder. Sonraki soruya geçen öğrenci, daha önce gördüğü sorulara geri dönemez. Test ekranının sol üst köşesinde süre ileriye doğru saymaktadır. Öğrencileri baskı altına almamak için süre geriye doğru değil ileriye doğru saymaktadır. Test ekranında, farklı kategorilerden sorularla karşılaşmak mümkündür. Bazı sorular hafızada tutma becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Hafıza türünden bir soruyla karşılaştığınızda, sorunun üzerinde geri sayım göreceksiniz. Bu süre zarfında öğrenci, görseli daha sonra cevaplamak için hafızasında tutmalıdır. Süre bittikten sonra soru kaybolup cevap seçenekleri açılır. Öğrenci hatırladığı görseli bu cevap seçeneklerinden birini işaretleyerek seçmelidir.

Önceliğimiz soruların doğru cevaplanmasıdır. Ancak şampiyonlar listesinde öğrencileri sıralayabilmek için bu soruları ne kadar sürede cevapladıkları da puanlamaya dahil edilmiştir.

Test esnasında öğrenciler ileriye sayan bir süre görürken, sistem öğrencilerin görmediği alanda her soru için 100 saniyeden geriye doğru saymaktadır. Öğrenci 100 saniyeden geriye doğru sayarken hangi saniye içinde doğru cevabı işaretleyip sonraki soru butonuna tıklamışsa, o saniye değeri öğrencinin puan hanesine yazılır. Eğer öğrenci 100 saniye bittikten sonra doğru cevabı işaretlemişse 1, her ne şekilde olursa olsun yanlış cevabı işaretlemişse 0 puan alır.


4) Bireysel Performans Takibi

Öğrenciler, her testin sonunda o testte gösterdikleri performans sonuçlarını görür. Bu sonuç ekranında; öğrencinin kaç soru çözdüğü, bu soruları ne kadar sürede çözdüğü, kaç puan aldığı gibi veriler görülürken aynı verileri türkiye ortalamaları ile kıyaslamak mümkündür. Ayrıca bu veriler sütun grafikleriyle de desteklenmiştir. Öğrenciler ya da aileler bu ekranda gördükleri sonuçları sosyal medya hesaplarında paylaşabilir böylece tatlı bir rekabet başlatabilirler.

Veliler ise sitenin sağ üstünde bulunan performans takibi butonu yardımıyla ya da https://www.bilsemonline.com/performans-takip linkine tıklayarak performans takibi ekranına girebilirler. Bu ekranda öğrencinin günlük çalışma, kategori temelli çalışma verilerini görebilir takvim yardımıyla geçmişe dönük sonuçlarıyla kıyaslayabilirsiniz. Deneme sınavı performans ekranında ise günlük çalışma ve kategori temelli çalışmaya ek olarak öğrencinin o deneme sınavına giren kişiler arasındaki sırasını görmek mümkündür.

Her bir testin istatistiklerinin yanında yer alan “analiz” butonuna tıklayınız. Açılan sayfada öğrencinin o testte hangi sorularla karşılaştığını ve bunlardan hangileri doğru hangilerini yanlış yaptığını görmek mümkündür.

5) Kurumsal Performans Takibi

Kurum yetkilileri kendi kullanıcı adı ve şifreleriyle siteye giriş yapmalıdır. Devamında sitenin sol üstündeki “kurumsal butonuna” tıklayarak kurumsal performans takip sayfasına ulaşabilirler. Kurum yetkilileri bu ekranda; kullanıcı ekleyebilir, kullanıcıların günlük, kategori temelli ve deneme sınavı sonuçlarını takvim yardımıyla gün gün inceleyebilirler.

Ayrıca, sol menüde yer alan “tüm kullanıcılar” listesine ulaşarak, listedeki her kullanıcının ayrıntılı performansına “performans” butonundan ulaşabilirler.