HEMEN ÜCRETSİZ KAYIT OLUN

ÜCRETSİZ ÜYE OL

Öğrenci Tanılama (BİLSEM OKULLARI)

Öğrenci Tanılama (BİLSEM OKULLARI)
| Görüntülenme 3477

 Çoklu zeka kuramı 1983 yılında Howard Gardner tarafından geliştirilmiştir. Gardner bu kuramı geliştirirken aynı zaman Harvard Üniversitesinde Nöro-Psikoloji alanında Profesör ünvanına sahiptir.

Gardner bunu kuramı geliştirirken IQ testlerinin yetersiz olduğunu, yeteneklerin sadece IQ testinin kapsadığı alanlarla sınırlı olmadığını iddia etmiştir. Sadece günümüzde değil tarihin her döneminde birçok farklı alanda uzman olabilmiş milyonlarca insan toplumsal kabul normlarına göre hareket edemedikleri için zekaları kabullenilmemiştir.

BİLSEM Sınavlarına uyumlu BİLSEM Hazırlık Uygulamasını indirmek için;

IOS için TIKLAYIN

Android için TIKLAYIN

“Hiçbirimiz aynı değiliz, hiçbirimiz aynı çeşit zekâya da sahip değiliz ve eğer bu farklılıklar hesaba katılırsa eğitim daha faydalı bir şekilde işler.” (Howard Gardner)

Gardner’ın geliştirdiği ve günümüzde tüm eğitim ekollerinin kabullendiği Çoklu Zeka Kuramı temel olarak 8 bölümde tanımlanır

·        Sözel – Dilsel Zekâ

·        Mantıksal – Matematiksel Zekâ

·        Bedensel – Kinetiksel Zekâ

·        Özedönük Zekâ

·        Kişilerarası Zekâ

·        Müzik – Ritmik Zekâ

·        Görsel Uzamsal Zekâ

·        Doğa Zekâsı

 

Tanımlama sözcüğü, Türk Dil Kurumu Sözlükleri ’ne (TDK) göre “Bir kavramın niteliklerini eksiksiz olarak belirtmek ve açıklamak, tarif etmek.” anlamına gelmektedir. Başka bir ifadeyle tanımlama nedir sorusunu açıklama gerekirse şöyle bir cevap verebiliriz. Tanımlama, bir kavramın ya da bir varlığın ne olduğunun açıklanmasına denir.

 

Öğrenci Tanımlama

Eğitim sistemimiz içinde öğrencilerimizi yaş ve temel eğitimi anlama kapasitesine göre sınıflandırıyor ve eğitim planını bu şekilde yapıyoruz. Ortak bir gelişime açık nokta, ortak bir sorun ya da ortak bir verimlilik arttırabilecek noktaları keşfedemiyor bununla ilgili herhangi bir tasarrufta bulunmuyoruz.

Çoklu zeka kuramı öğrencilerin tanımlanma alanlarının geliştirilmesini daha çok gözler önüne sermiştir. Özellikle öğrencilerin yeteneklerinin anlaşılması, anlama kapasitelerini geliştirmek için onlara verilebilecek ödevlerin şekillendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca sınıflara öğrenmeyi öğretebilmek için öğrencilerin kendilerini tanımasına yardımcı olmak büyük önem taşımaktadır. Öğrencilerin Bilişsel olarak tanımlanması sınıfların oluşturulması ve ders içeriklerinin belirlenmesine de ciddi katkılar sağlayabilir.

Bilsemonline.com tüm öğretmenlerin çocukların genel durumunu görebilmesi ve onlara en uygun eğitimi verebilmesi için kurgulanmış alanında Türkiye’nin Lider platformudur. 

Bisemonline.com sadece bilsem sınavlarına hazırlamaz aynı zamanda çocuklarımızın genel zeka gelişimlerine katkı sağlar. Bununla birlikte Bilişsel becerilerini keşfetmelerini ve kendilerini geliştirebilmeleri için gerekli bütün geri dönüşü verir.

Bilsemonline kurumsal hesabı ile genel eğitim takviminin düzenlenmesine ve ekstra etütlere karar verilmesi noktasında başvurulacak çok önemli bir araçtır. Çocuklarımızın gelişimi için en önemli araç onları doğru ölçen ve sonuç üretendir.


EĞİTİM

|

MOBİL UYGULAMA

|

BİLSEM

Blog

Türkiyenin en kapsamlı Bilsem Eğitim Blogu ile Bilsem
Sınavları'na hazırlanın
2022-2023  DEPREM BÖLGESİ ÖĞRENCİLERİN BİRE...

2022-2023 DEPREM BÖLGESİ ÖĞRENCİLERİN BİREYSEL DE...

2022-2023 BİLSEM ÖĞRENCİ TANILAMA VE YERLEŞTİRME SÜRECİ DEPREMDEN ETKİLENEN ON İL VE BU İLLERDEN NAKİL GİDEN ÖĞRENCİLERİN GENEL ZİHİNSEL YETENEK ALANI BİREYSEL DEĞERLENDİRME UYGULAMA SONUÇLARI AÇIKLANDI

Devamı
Bilsem Bireysel Değerlendirme Sonuçlarına İtir...

Bilsem Bireysel Değerlendirme Sonuçlarına İtiraz N...

Bilsem Bireysel Değerlendirme Uygulaması Sonuçlarına İtiraz Nasıl Yapılır ve İtiraz Tarihleri Ne Zaman

Devamı
BİLSEM 2023-2024 BİREYSEL DEĞERLENDİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI.

BİLSEM 2023-2024 BİREYSEL DEĞERLENDİRME SONUÇLARI ...

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bilim ve sanat merkezlerine (BİLSEM) 2023-2024 eğitim öğretim yılında alınacak öğrencileri belirlemek üzere tanılama ve yerleştirme sürecine ait kılavuza göre ön değerlendirme sınav sonuçları 4 Ağustos 2023 tarihinde açıklan

Devamı