BİLSEM DENEME SINAVLARI

BİLSEM deneme sınavları ile kendinizi test etmeye hazır mısınız?

Bilsem Deneme Sınavı

Deneme sınavları BİLSEM sınavlarının gerçek bir uygulaması gibi hazırlanmıştır. Sınav sonunda çocuğunuzun Türkiye geneli sıralamasını ve diğer performans istatistiklerini öğrenebilirsiniz. Deneme sınavını 1 kez çözebilirsiniz. Eğer bir aboneliğiniz varsa kategori çalışmaları ve günlük çalışmalarda yeterli deneyim elde ettikten sonra çözmelisiniz. Doğrudan deneme sınavı satın almışsanız, sınava başlamadan önce örnek soru ve çözümleri incelemenizi öneririz.

Test Ekranı ve Puanlama


Teste başla butonuna tıklayan öğrenci yeni açılan ekranda soruları çözmeye başlar. Öğrenciler, soru resminin altında bulunan 4 resimden birini cevap olarak işaretler. İşaretlediği cevap üzerinde tik (onay) işareti çıktığında test ekranının sağ üstündeki “sonraki soru butonuna” tıklayarak diğer soruya geçer. Test bitene kadar bu süreç devam eder. Sonraki soruya geçen öğrenci, daha önce gördüğü sorulara geri dönemez. Test ekranının sol üst köşesinde süre ileriye doğru saymaktadır. Öğrencileri baskı altına almamak için süre geriye doğru değil ileriye doğru saymaktadır. Test ekranında, farklı kategorilerden sorularla karşılaşmak mümkündür.

Bazı sorular hafızada tutma becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Hafıza türünden bir soruyla karşılaştığınızda, sorunun üzerinde geri sayım göreceksiniz. Bu süre zarfında öğrenci, görseli daha sonra cevaplamak için hafızasında tutmalıdır. Süre bittikten sonra soru kaybolup cevap seçenekleri açılır. 


Önceliğimiz soruların doğru cevaplanmasıdır. Ancak şampiyonlar listesinde öğrencileri sıralayabilmek için bu soruları ne kadar sürede cevapladıkları da puanlamaya dahil edilmiştir.

Test esnasında öğrenciler ileriye sayan bir süre görürken, sistem öğrencilerin görmediği alanda her soru için 100 saniyeden geriye doğru saymaktadır. Öğrenci 100 saniyeden geriye doğru sayarken hangi saniye içinde doğru cevabı işaretleyip sonraki soru butonuna tıklamışsa, o saniye değeri öğrencinin puan hanesine yazılır. Eğer öğrenci 100 saniye bittikten sonra doğru cevabı işaretlemişse 1, her ne şekilde olursa olsun yanlış cevabı işaretlemişse 0 puan alır.

Öğrenciler, her testin sonunda o testte gösterdikleri performans sonuçlarını görür. Veliler ise sitenin sağ üstünde bulunan performans takibi butonu yardımıyla ilgili ekrana girebilirler.