İzmir Bilsem Okulları - Bilsem Online

İzmir Bilsem Okulları

İzmir Bilim ve Sanat Merkezleri

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin mevcut eğitimlerini aksatmayacak şekilde açılan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullardır. Temel amaçları; bireylerin, yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamaktır. Bilsem hakkında detaylı bilgileri "bilsem nedir?" ve ayrıca "Türkiye genelinde bilim ve sanat merkezleri" sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Yine bilsem sınavına hazırlık için eğitim paketlerimize ve deneme sınavımıza göz atabilirsiniz.

Türkiye genelinde her ilde bir bilsem bulunmakla birlikte, nüfus yoğunluğuna göre büyük şehirlerde birden fazla bilsem olabilmektedir.

İzmir Bilsem Okulları Listesi

OkulAdresİlçeTelefon
HABAŞ MEHMET RÜŞTÜ BAŞARAN BİLİM VE SANAT MERKEZİATATÜRK MAH. AYGAZ CAD. NO: 42 ALİAĞA / İZMİRALİAĞA
ŞEHİT FATİH SATIR BİLİM VE SANAT MERKEZİEVKA 3 MAH. 129/31 SK. ŞEHİT FATİH SATIR BİLSEM SİTESİ A BLOK NO: 2 BORNOVA / İZMİRBORNOVA
KONAK ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR BİLİM VE SANAT MERKEZİMEHMET ALİ AKMAN MAH. 15 SK. NO: 19 İÇ KAPI NO: 101 KONAK / İZMİRKONAK
ARKAS BİLİM VE SANAT MERKEZİHUZUR MAH. BAHAR SK. ARKAS ANADOLU DENİZCİLİK MESLEK LİSESİ ÖĞR. YURDU SİTESİ NO: 3B NARLIDERE / İZMİRNARLIDERE(232) 234 29 00
ÖDEMİŞ BİLİM VE SANAT MERKEZİHÜRRİYET MAH. 1642 SK. NO: 2 İÇ KAPI NO: 4 ÖDEMİŞ / İZMİRÖDEMİŞ
TORBALI BİLİM VE SANAT MERKEZİTEPEKÖY MAH. 4530 SK. NO: 19A TORBALI / İZMİRTORBALI

İzmir Bilsem Okulları Haritası

Beş Aşamalı Eğitim Programı

1) Uyum (Oryantasyon) Programı:

BİLSEM’e yeni başlayan öğrenciler ve velileri 40 ders saati ve iki aylık süreyi geçmeyecek şekilde bir uyum programına alınmaktadır. Uyum programı veli, öğretmen, öğrenci herkesin birbirini anlamaya çalıştığı, ortak bir dil oluşturulmaya çalışıldığı aşamadır.

2) Destek Eğitimi Programı:

Destek eğitim programında öğrenciler iletişim becerileri, grupla çalışma teknikleri, öğrenme becerileri, problem çözme teknikleri, bilimsel araştırma teknikleri, girişimcilik, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, karar verme, kaynakları etkin kullanma; Fen Bilimleri, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilimler, Yabancı Dil, Bilişim Teknolojileri, Teknoloji Ve Tasarım, Görsel Sanatlar, Müzik ve benzeri alanlar ile ilişkilendirilerek eğitime alınırlar.

3) Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme Programı:

Bu programda temel amaç, BİLSEM’ e soyut ve genel bir zihinsel yetenek tanısıyla gelen öğrencinin yetenekli olması muhtemel tüm disiplinleri öğrenciye tanıtmaktır. Bu program sürecinde öğrencinin disipline olan ilgisi, öğrenme hızı, merak, alanda derinlemesine bilgi isteği, yaşamsal süreçlerdeki problemleri alana taşıyarak çözüm bulma girişimleri gibi özelliklerini gözlemlemeye yönelik etkinlikler planlanır ve uygulanır. Uygulanan program sonunda öğrencilerden elde edilen bulgular, Öğretmenler Kurulunda değerlendirilerek her öğrencinin özel yetenek alanı ve/veya alanları belirlenir.

4) Özel Yetenekleri Geliştirme Programı:

Bu programda, BİLSEM’e soyut ve genel bir zihinsel yetenekle gelen öğrencinin yeteneğinin performansa dönüştüğü özel alan artık tespit edilmiş durumdadır. Önceki programlar sonucunda öğrencinin yetenekli olduğuna karar verildiği en fazla 2 bilim veya sanat alanında derinlemesine veya ileri düzeyde bilgi, beceri ve davranış kazandırma amaçlanmaktadır.

5) Proje Üretimi/Yönetimi Programı:

Bu programda, öğrenciler ilgi, yetenek ve tercihlerine göre proje gruplarına ayrılır ve kendi seçtikleri proje üzerinde çalışarak disiplinler arası çalışma ve farklı becerilerin sentezini gerçekleştirmeye yönelik projeler hazırlanır. Öğrencilerin danışman öğretmenler rehberliğinde kendi seçecekleri projeler doğrultusunda çalışmaları, geliştirdikleri çözüm uygulamaları ve bu süreç içerisinde öğrenmeleri temel alınır.

Bilsem Online Uygulamalarını Şimdi Keşfet

Bilsem Online mobil uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz. Bilsem Online mobil uygulaması Google Play veya App Store’da.

Google PlayApp Store