KURUMSAL ABONELİK FIRSATI
Kurumsal Üyelik ile avantajlı fiyatları kaçırmayın, öğrencilerinizi Bilsem Sınavı’na sistematik şekilde hazırlayın.
Şimdi Bilgi Almak İçin Tıkla

HEMEN ÜCRETSİZ KAYIT OLUN

ÜCRETSİZ ÜYE OL

Çocukların Kişilik ve Benlik Gelişiminde Ebeveyn Tutumlarının Rolü

Çocukların Kişilik ve Benlik Gelişiminde Ebeveyn Tutumlarının Rolü
| Görüntülenme 5386

Benlik bir insanın kendisini ve çevresini algılayış biçimi olarak kısaca tanımlanabilir. Çocuklarımızın kendilerini ve çevreyi algılamaları için edinmeleri gereken her türlü bilgi ve donanım öncelikli olarak aileden kazanılır. Kişinin kendisini ve çevresini algıladığı ölçüde tepkiler vermesi olağandır. Bu duruma en büyük örnek “ Dervişin fikri neyse zikri de o olur”  bu atasözümüzdür. Benlik kavramı bu sebeplerle kişinin davranışlarının temeli ve belirleyicisidir.

Üzerinde çokça durulması gereken benlik kavramı, kişinin ruh sağlığı arasında da yakın bir ilişki vardır. Olumlu yönde benliğini geliştiren bir kişinin ruh sağlığı da yerinde demektir.

Bu kavramın çocuklarda ilk gelişmeye başladığı dönem 2 yaş civarlarıdır. 20’li yaşlara doğru iyice belirginleşen benlik kavramı aslında insanın hayatının sonuna kadar süren ve zaman geçtikçe iyice netlik kazanan bir kavramdır.

Cooley isimli ünlü sosyologa göre çocukların benlik gelişimi insanlarla etkileşimde bulunurken ortaya çıkar ve gelişim gösterir. Sosyal varlıklar olarak tecrübe etmediğimiz konularda tepki verebilme yetisinin asosyal kişilerde gelişmediği bu sebeple birçok olaya aynı tepkiyi verdikleri genel bir kanaattir. Bu sebeple çocuklardaki benlik gelişimi daha çok “Ayna Benlik” kavramı ile açıklanmaktadır.

Çocuklar toplumsallaşma süreci içinde mentor olarak gördükleri kişilerin davranışlarını gözleyerek, onların hal ve hareketlerini benliğine katar. Erken çocukluk döneminde bu anne ve baba iken ilerleyen dönemlerde öğretmen, arkadaş, akrabalar vb. kişilerde mentor kişiler arasına girebilir.

Çocukların geliştirdiği benlik kavramının sağlıklı gelişebilmesi temel bazı yeteneklere sahip olması ve bunları kullanabilmesi ile doğru orantılıdır. Henüz 6 aylıkken konuşmaya başlayan ve erken sosyalleşerek ebeveynleri dışında dış dünya ile doğrudan iletişim kurabilen bir çocuğun benlik gelişimi ile normal şartlarda büyüyen ve gelişimini tamamlayan bir çocuğun benlik gelişimini kıyaslamak ya da örtüştürmeye çalışmak doğru bir tavır değildir.

Çocuklarda zeka gelişimi, benliklerinin gelişiminde dış dünyayı daha hızlı ve verimli yorumlayabilmelerini sağlar ve bu alanda çocuklara özgürlük tanır. Bu sebeple çocukların gelişiminin hızlandırılması ve benliklerinin gelişiminde izleyecekleri yolun daha berrak olması ve gelişimlerinin hızlandırılması adına Bilsemonline  çocuğunuzun zekasının gelişimine yönelik yüksek katkı sunmaktadır. 


EĞİTİM

|

MOBİL UYGULAMA

|

BİLSEM

Blog

Türkiyenin en kapsamlı Bilsem Eğitim Blogu ile Bilsem
Sınavları'na hazırlanın
Bilsem Online Canlı Yayına Başlıyor!

Bilsem Online Canlı Yayına Başlıyor!

Platform içinde bulunan denemelerimizden başlayarak binlerce soruyu canlı yayınlarımızda çözmeyi hedefliyoruz. Her yayında platformda listelenmiş deneme sınavlarımızı sırası ile çözeceğiz. 6 ŞUBAT 2023 Pazartesi günü Saat 19:00 da herkesi YOUTUBE KANALI

Devamı
BİLSEM 2. Sınıf Soruları

BİLSEM 2. Sınıf Soruları

BİLSEM 2. Sınıf Soruları Nelerdir? 2. Sınıf BİLSEM Sınavında Çıkan Sorular Nelerdir? BİLSEM Genel Yetenek Ön Değerlendirme Sınavı, Benzeşim, Şifreleme, Matris, Kısa Süreli Bellek, Bütünden Parçaya, Küpler, Sayı Dizisi Hatırlatma, Hikaye, Gölge Bulma, Yan

Devamı
BİLSEM 3. Sınıf Soruları

BİLSEM 3. Sınıf Soruları

BİLSEM 3. Sınıf Soruları Nelerdir? BİLSEM Sınavı’nda, çocuğun yeteneklerine göre aday gösterildiği farklı branşlarda sorular sorulmaktadır. En fazla aday gösterilen Genel Zihinsel Yetenek alanında adayın genel bilişsel yeteneklerini ölçen sorular sorulur

Devamı