KURUMSAL ABONELİK FIRSATI
Kurumsal Üyelik ile avantajlı fiyatları kaçırmayın, öğrencilerinizi Bilsem Sınavı’na sistematik şekilde hazırlayın.
Şimdi Bilgi Almak İçin Tıkla

HEMEN ÜCRETSİZ KAYIT OLUN

ÜCRETSİZ ÜYE OL

Bilsem Sınavı “Bireysel Değerlendirme” Aşamasına Nasıl Hazırlanılır | Bilişsel Gelişim Nedir?

Bilsem Sınavı “Bireysel Değerlendirme” Aşamasına Nasıl Hazırlanılır | Bilişsel Gelişim Nedir?
| Görüntülenme 4037

2021-20222 yılı Bilsem ile ilgili hepimizin bildiği üzere aşama sınavlarının tanımı değişti.

1. aşama  “ÖN DEĞERLENDİRME” olarak tanımlanırken çocuklarımıza BNV zeka testi uygulanacaktadır. Platformumuz hızlıca bu teste adapte edilerek çocuklarımızın sınava hazırlanması için gerekli tüm altyapı sağlanmıştır. 

2. aşama olarak bilinen süreç ise bu sene “ BİREYSEL DEĞERLENDİRME” olarak yeniden tanımlanmaktadır. Bu aşama eski sınav süreçlerinde bulunan 2. Aşama ile aynı şekilde uygulanarak, “ÖN DEĞERLENDİRME” süreçlerini geçen çocuklarımızın bireysel olarak değerlendirilerek BİLSEM okullarına girip giremeyeceklerine karar verici son sınav olacaktır.

Çocuklarımızın BİLİŞSEL GELİŞİMİNİ hızlandırmak için bilsemonline.com’a ÜYE OLUN.

 

“BİREYSEL DEĞERLENDİRME” aşaması daha çok bire-bir görüşme şeklinde çocuğumuzun kendini ifade etme şekline, zekasının farklı boyutlarına ve BİLSEM okullarına uyum sağlayabilir mi sorularının cevaplandığı aşamadır.

Bu aşama da müzik alanından giren çocukların müzik yetenekleri, resim alanından giren çocuklarımızın resim yetenekleri, genel yetenekten giren çocuklarımızın ise sosyal yetenekleri ve zekaları sorgulanır.

Bu süreçte çocuklarımızın mevcut yeteneklerini sergilemeleri önemlidir. Bu aşamada çocuğumuzun karakterine göre değişkenlik gösterecek olsa da genel olarak BİREYSEL DEĞERLENDİRME aşamasına yönelik varsa endişelerinin kaldırılması, kendinden emin olması ve yeteneklerine güvenmesi için çocuğumuzu içten bir şekilde takdir etmek önemlidir.

Çocuğumuzun BİREYSEL DEĞERLENDİRME aşamasında başarılı olmasının en temel gereksinimi aslında BİLİŞSEL GELİŞİM seviyesidir.

 

BİLİŞSEL GELİŞİM NEDİR? 

Öncelikle Bilişsel tanımını açıklamak daha doğru olacaktır.

Bilişsel kelimesi İngilizcede cognitive kelimesinin Türkçe karşılığıdır. TDK ya göre “-Zekanın işleyişiyle ilgili.” Demektir kısaca.

Bilişsel kelimesi bilgi edinme ve kavrama il ilgili zihinsel süreçlere atıfta bulunan bir terimdir. Birçok farklı bilişsel süreç bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; düşünme, bilme, hatırlama, yargılama, problem çözme vb. rutin hayatımızda her zaman kullandığımız yeteneklerimizi içerir.

Bu aktivitelerin tamamı beynin üst düzey işlevleridir ve dil, hayal gücü, algı ve planlamayı kapsar.

Bilişsel gelişim ise;

Kişinin kendi yeteneklerinin büyük oranda farkında olarak beynin tüm işlevselliğini yetenekleri ile birlikte kullanmayı öğrenme sürecinin adıdır.

Dünya da bütün insanlar kendilerini keşfederken bu dönemleri yaşar. Bilişsel gelişim belirli yaş aralıkları ile tanımlanabilecek bir dönem değildir. Ancak en hızlı ve yoğun yaşandığı dönemler olarak 0-20 yaş arası demek yanlış olmaz.

Neredeyse tüm psiko-motor becerilerin keskinleştiği, hayata dair ilk bilgilerin alındığı, planlama, öğrenme, hatırlama, adlandırma vb. beynin birçok bölgesinin kullanılmaya başlandığı dönem bu aralıktır.

Bilişsel gelişimin hızlandırılması çocuklarımızın hem okul hem de rutin hayat içinde daha rahat karar almalarını, kendilerine daha fazla güvenmelerini sağlayacaktır.

Bilsemonline 12 farklı kategoride çocuklarımızın bilişsel yeteneklerini geliştirmek için oluşturulmuş bir platformdur. ÜYE OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Çocuklarımızın bilişsel gelişimini hızlandırmak için bilsemonline.com’a üye olun!


EĞİTİM

|

MOBİL UYGULAMA

|

BİLSEM

Blog

Türkiyenin en kapsamlı Bilsem Eğitim Blogu ile Bilsem
Sınavları'na hazırlanın
Bilsem Online Canlı Yayına Başlıyor!

Bilsem Online Canlı Yayına Başlıyor!

Platform içinde bulunan denemelerimizden başlayarak binlerce soruyu canlı yayınlarımızda çözmeyi hedefliyoruz. Her yayında platformda listelenmiş deneme sınavlarımızı sırası ile çözeceğiz. 6 ŞUBAT 2023 Pazartesi günü Saat 19:00 da herkesi YOUTUBE KANALI

Devamı
BİLSEM 2. Sınıf Soruları

BİLSEM 2. Sınıf Soruları

BİLSEM 2. Sınıf Soruları Nelerdir? 2. Sınıf BİLSEM Sınavında Çıkan Sorular Nelerdir? BİLSEM Genel Yetenek Ön Değerlendirme Sınavı, Benzeşim, Şifreleme, Matris, Kısa Süreli Bellek, Bütünden Parçaya, Küpler, Sayı Dizisi Hatırlatma, Hikaye, Gölge Bulma, Yan

Devamı
BİLSEM 3. Sınıf Soruları

BİLSEM 3. Sınıf Soruları

BİLSEM 3. Sınıf Soruları Nelerdir? BİLSEM Sınavı’nda, çocuğun yeteneklerine göre aday gösterildiği farklı branşlarda sorular sorulmaktadır. En fazla aday gösterilen Genel Zihinsel Yetenek alanında adayın genel bilişsel yeteneklerini ölçen sorular sorulur

Devamı