BİLSEM SINAVINA HANGİ SINIFLAR GİREBİLMEKTEDİR? ADAY GÖSTERME SÜRECİ NASILDIR? - Bilsem Online

BİLSEM SINAVINA HANGİ SINIFLAR GİREBİLMEKTEDİR? ADAY GÖSTERME SÜRECİ NASILDIR?

Öğrenci tanılama ve yerleştirme işlemleri ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanı/alanlarında aday gösterilen öğrenciler için kılavuzda belirtilen takvim doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

Google PlayApp Store
26 Aralık 2023

BİLSEM SINAVINA HANGİ SINIFLAR GİREBİLMEKTEDİR?

2023-2024 eğitim öğretim yılı bilim ve sanat merkezleri öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ilişkin usul ve esasların bulunduğu kılavuza göre öğrenci tanılama ve yerleştirme işlemleri ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanı/alanlarında aday gösterilen öğrenciler için kılavuzda belirtilen takvim doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

Bilsem Online’a hemen kayıt olmak için tıklayın.

ADAY GÖSTERME SÜRECİ NASILDIR?

2023-2024 Bilim Ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama Ve Yerleştirme Kılavuzu'na göre aday gösterme süreci aşağıdadır.

2.1. Sınıf öğretmenleri tarafından “EK-1 Gözlem Forumu” doğrultusunda önerilen öğrencilerin aday gösterme süreci okul yönlendirme komisyonları tarafından yürütülecektir.

2.2. Okul yönlendirme komisyonu; okul müdürü başkanlığında müdür yardımcıları, rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar ve ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde okul müdürünün belirleyeceği en az birer sınıf öğretmeninden oluşturulacaktır. Komisyonda yer alması gereken üyelerden herhangi birinin bulunmadığı durumlarda komisyon mevcut üyeler ile oluşturulacaktır.

2.3. Her bir ilkokulda 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde her bir sınıf seviyesindeki toplam öğrenci sayısının en fazla %20’si aday gösterilebilecektir.

2.4. Bir öğrenci en fazla iki yetenek alanından aday gösterilebilecektir. İkinci yetenek alanından aday gösterilen öğrenciler %20’lik dilimi etkilemeyecektir.

2.5. Sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmek üzere önerilen öğrenci/öğrenciler için “EK-1 Gözlem Formu”nun çıktısı doldurulduktan sonra okul yönlendirme komisyonuna teslim edilecektir.

2.6. Okul yönlendirme komisyonu tarafından aday gösterilmesine karar verilen öğrenci/öğrencilere ait gözlem formları ilgili öğretmenlere imza karşılığında tebliğ edilecektir. Sınıf öğretmenleri, komisyon tarafından tebliğ edilen gözlem formlarını; MEBBİS/e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Modülüne (İlkokul-Ortaokul Kurum İşlemleri/Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencileri/ Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğrenci Seçimi Gözlem Formu) işleyerek kaydedeceklerdir.

2.7. Sınıf öğretmenleri tarafından MEBBİS/ e- Okul Yönetim Bilgi Sistemi Modülüne yetenek alanına göre girişi yapılan tüm öğrencilerin listesi okul yönlendirme komisyonuna teslim 4 BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ ÖĞRENCİ TANILAMA VE YERLEŞTİRME KILAVUZU 2023-2024 edilecektir.

2.8. Okul yönlendirme komisyonunun görevleri şunlardır:

a) Sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmek üzere önerilen öğrenci/öğrencilerin gözlem formlarını değerlendirerek aday gösterilecek öğrenci/öğrencileri belirlemek,

b) Aday gösterilmesine karar verilen öğrenci/öğrencilerin sınıf/şube bazlı listelerini ve “EK-1 Gözlem Formları”nı ilgili sınıf öğretmenlerine tebliğ etmek,

c) Aday gösterilen öğrenci bilgilerinin (T.C. kimlik numarası, okul numarası, ad soyad, aday gösterilen yetenek alanı) kontrol edilmesi ve varsa gerekli düzeltme işlemlerinin, gözlem formlarının doldurulma süresi içinde, sınıf öğretmenleri tarafından MEBBİS/eOkul Yönetim Bilgi Sistemi Modülü ( İlkokul-Ortaokul Kurum İşlemleri/Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencileri/ Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğrenci Seçimi Gözlem Formu) üzerinden yapılmasını sağlamak,

2.9. Okul yönlendirme komisyonları tarafından aday gösterilmesine karar verilerek gözlem formları doldurulan özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler;

a) Total görme, total işitme yetersizliğine ve otizm spektrum bozukluğuna ilişkin Engelli Sağlık Kurulu Raporu / Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER) ile durumlarını aday gösterme süresi içinde belgelendireceklerdir.

b) Durumlarını belgeleyen öğrenci velilerinin sınıf öğretmenleri tarafından yönlendirilerek aday gösterme süresi içinde (8-19 Ocak 2024) dilekçeleri ile il tanılama sınav komisyonuna başvuru yapmaları gerekmektedir. İl tanılama sınav komisyonları tarafından başvurular değerlendirildikten sonra ön değerlendirme uygulamasından muaf tutulmasına karar verilen öğrenci listeleri Merkez Tanılama Sınav Komisyonuna bildirilecektir.

c) Genel zihinsel yetenek alanı ön değerlendirme uygulamasından muaf tutulan öğrencilerden; i. Bireysel değerlendirme aşamasında Bakanlıkça belirlenen test bataryasına uyum sağlayamayacağı düşünülen öğrencilerin durumu İl Tanılama Sınav Komisyonları tarafından değerlendirilecektir. ii. Yapılan değerlendirme neticesinde belirlenen test bataryasına uyum sağlayamadığına karar verilen öğrenciler bireysel değerlendirme uygulamaları süresi içinde Merkez Tanılama Sınav Komisyonuna bildirilecektir. iii. Merkez Tanılama Sınav Komisyonu tarafından öğrencinin durumuna uygun test bataryasına karar verilecektir.

ç) Resim ve müzik yetenek alanı ön değerlendirme uygulamasından muaf tutulan 5 BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ ÖĞRENCİ TANILAMA VE YERLEŞTİRME KILAVUZU 2023-2024 öğrencilerin bireysel değerlendirme aşamasında il tanılama sınav komisyonları tarafından alınacak tedbirleri belirlemek üzere Merkez Tanılama Sınav Komisyonuna bildirilecektir.

d) Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler %20’lik kontenjan içerisinde değerlendirilecektir.

Bilsem Online'a şimdi indirimle kayıt olun. Kısa süreyle geçerli olan indirim kodunu kullanın ve hemen çalışmaya başlayın KOD: BLOG20 

 

Bilsem Online’a hemen kayıt olmak için tıklayın.

Bilsem Sınavına Girecek Öğrenciler Sınava Hazırlanmak İçin Neler Yapmalı?

BİLSEM sınavlarına hazırlık sürecinde etkili bir strateji izlemek ve başarı elde etmek istiyorsanız, Bilsem Online tam size göre bir çözüm sunuyor! Bu platform, çocuğunuzun üstün yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olmanın yanı sıra, BİLSEM sınavlarına yönelik başarı oranını artırmak için geliştirilmiş bir eğitim desteği sağlıyor. Bilsem Online, sınav hazırlığı sürecinde öğrencilere yapay zeka destekli ders programları hazırlar ve öğrencinin çalışma yoğunluğunu kişiye özel olarak belirler.

Bilsem Online'ın Öne Çıkan Özellikleri

  • Akademisyenler Tarafından Standardize Edilmiş Tek Bilsem Uygulaması: Bilsem Online, alanında uzman akademisyenler tarafından standardize edilmiş tek Bilsem uygulamasıdır.
  • Yapay Zekalı Kişiye Özel Gelişim Sistemi: Öğrencilere, yapay zeka destekli kişiye özel gelişim sistemi sunar.
  • Pedagojik Onaylı ve Güvenilir: Pedagojik açıdan onaylı ve güvenilir bir eğitim platformudur.
  • Bilişsel Beceri Raporu: Türkiye'de bir ilk olan Bilişsel Beceri Raporu ile kullanıcılara hizmet verir.
  • Geniş Soru ve Deneme Sınavları: 10,000'den fazla soru ve 100'den fazla deneme sınavı içerir.

BİLSEM Sınavına Hazırlıkta Bilsem Online Yanında!

Bilsem Online, çocuklarınızın öğrenme süreçlerini desteklerken aynı zamanda eğlenceli bir deneyim sunar. Gerçek sınav deneyimini yansıtan deneme sınavları, zeka soruları, kişiye özel sorular ve motivasyonu artıran ödüllerle çocuklarınıza öğrenmeyi sevdirebilirsiniz.

Bilsem Online'a şimdi indirimle kayıt olun. Kısa süreyle geçerli olan indirim kodunu kullanın ve hemen çalışmaya başlayın KOD: BLOG20 

 

Bilsem Online’a hemen kayıt olmak için tıklayın.
Konuyla alakalı sıkça sorulan sorular
Aday Gösterildikten Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Aday gösterilen öğrencilerin tümü grup tarama sınavına (tablet üzerinde yapılan dijital uygulama) girmelidir. Grup tarama uygulamasına girecek olan öğrencilerin randevuları il tanılama sınav komisyonu tarafından MEBBİS-BİLSEM İşlemleri Modülü üzerinden belirtilen tarihler arasında günlük 4 oturum olarak planlanmaktadır. Grup tarama uygulaması tüm Türkiye’de tamamlandıktan sonra yetenek alanları bazında sonuçlara göre ülke ortalaması belirlenerek, bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler MEB kurumsal web sitesinden ilan edilecektir. Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilere il tanılama sınav komisyonu tarafından MEBBİS-BİLSEM işlemleri modülü üzerinden randevu verilecektir.

Bilsem Sınavı Yetenek Alanları Nelerdir?

Bilsem okullarına girişte öğrenciler genel zihinsel, resim veya müzik yetenek alanlarında aday gösterilmektedirler. Bilsem okullarının öğrenci seçimi bu sınavlarla yapılmaktadır.

BİLSEM sınavı tablette mi yapılıyor?

Evet, genel zihinsel yetenek alanı ön değerlendirme uygulaması tablet bilgisayarlar üzerinden yapılır.

Bilsem okullarının avantajlar ve faydaları nelerdir?

BİLSEM okullarının avantajlar ve faydaları şunlar olabilir:

  • Özel Yeteneklerin Gelişimi: Öğrenciler özel yeteneklerini keşfetme ve geliştirme fırsatı bulur.
  • Uzman Eğitim Kadrosu: Özel yeteneklere sahip öğrencilerin eğitimine odaklanmış, deneyimli bir öğretim kadrosu mevcuttur.
  • Farklılaştırılmış Programlar: Standart müfredattan farklı, özel içerikler ve atölye çalışmaları sunabilirler.
  • Öğrenci Merkezli Yaklaşım: Öğrencilerin ilgi alanlarına ve öğrenme tarzlarına göre esneklik sağlanır.
  • Akademik ve Sosyal Gelişim: Akademik başarılarına ek olarak, sosyal becerilerini de geliştirme imkanı bulabilirler.

Bilsem Sınavına hazırlanılır mı?

Bilsem Sınavı öğrencilerin yeteneklerini ölçen bir sınavdır. BİLSEM sınavına özel çalışmalar yaparak genel zeka, mantık, problem çözme gibi becerilerini geliştirilebilir. Ayrıca Bilsem Sınavı'nın ilk aşaması tablet üzerinden yapıldığı için Bilsem Online uygulaması çocukların sınava önceden hazır olmasına yardımcı olur.

Bilsem Online Uygulamalarını Şimdi Keşfet

Bilsem Online mobil uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz. Bilsem Online mobil uygulaması Google Play veya App Store’da.

Google PlayApp Store