Çocukların Zekası Nasıl Gelişir?

| Görüntülenme 347

Zeka Nedir?

Zeka beyne gelen uyarıları kaydetme, gerektiğinde geri getirme ve aralarında bağlantı kurabilme yeteneğidir.

Hafıza, dikkat gibi özellikler bir zeka belirtisi olsa da tek başına bir kişiyi zeki yapmayacağı gibi zeka engellide yapmaz.

Her dönem kendi içinde farklı zeka gereksinimlerine ihtiyaç duyan konjuktörler oluşturur. Bu konjuktörler dönemsel olarak teknolojisinin gelişimi ve işlik ihtiyacına göre değişkenlik göstermektedir.

Mesela 18 yy. hafızası çok iyi birisi tüm toplumca zeki kabul edilebilir. Ansiklopedi, internet gibi bilgiye doğrudan ulaşılamayan bir dönemde hafızası çok iyi olan birisi toplumca çok zeki kabul edilebilirdi.

Ancak o kişi günümüzde sadece hafızası iyi birisi olarak anılacaktır. Artık bilginin sentezlenmesi ve yorumlanabilmesi yeteneklerinin varlığı iş tanımları içinde büyük önem taşımaktadır. İçinde bulunduğumuz çağda “meta verse” kavramlarının her yerde dillendirildiği bu ortamda en çok ihtiyaç duyulan zekâ türü modeller üretebilen, bilgiyi sentezleyebilen ve faydalı yorumlar üretebilenlerdir.

Zekâ gelişimi mümkün mü?

8 farklı zekâ türü için birçok gelişim metodu birçok yöntemle birlikte tanımlanmıştır

 

Sayısal Zekâ

Sayısal zekâ, problemleri kavramamızı ve kolaylıkla çözmemizi sağlayan zeka türüdür. Sayısal zekâsı güçlü kişiler mantığın ön planda olduğu işlerde daha başarılı olmaları beklenir. Karışık algoritmalar, çoklu amaç fonksiyonlarını okuma konusunda yeteneklidirler.

 

Matematik bulmacaları çözmek,

Satranç oynamak,

Hesaplama gerektiren taş ve kâğıt oyunları.

Ayrıca bilsemonline.com sistemi içinde bulunan mantık soruları benzeri sorular çözmek. Hemen kayıt olmak için tıklayın.

 

Sözel Zekâ

Bu zekâ türünü geliştirmenin en iyi yolu bolca yazılar yazmaktır. Özellikle kurgusu olan hikayeler yazmak, konuşma diyalogları yazmak bu zekâ türünü geliştirir. Ayrıca metin analizleri, hafıza egzersizleri de bu zekâ türü üzerinde etkilidir.

Bol bol okumak,

Diyalog yazmak

Hikâye yazmak

Sözel zekâ soruları çözmek

BİLSEM SINAVI SORULARI

Bilsem sınavı bu zekâ türleri ile birlikte toplam 8 adet farklı zekâ türüne göre hazırlanmış, tablet üzerinden uygulanan bir sınavdır. Bilsem sınavı 2 aşamadan oluşan 1. Aşaması tablette uygulanan bir eleme sınavıdır.

Bilsemonline.com tüm zeka türlerini kapsayan ve BİLSEM SINAVI’na %100 uyumlu tek platformdur.

 

    BİLSEM Ücretsiz Deneme Sınavı – Şimdi Çöz

 

 

Aynı zamanda çocuğumuzun zekâ gelişimi için gerekli tüm egzersizleri içinde paylaşan sistem ile çocuğumuzun potansiyeline ulaşması için en etkili sistemlerden birisidir.

 

Çocukların gelen zeka gelişimini arttıran ve BİLİŞSEL RAPOR üreten tek sistemdir.

 

Blog

Türkiyenin en kapsamlı Bilsem Eğitim Blogu ile Bilsem
Sınavları’na hazırlanın
Bilsem Sınavına Nasıl Hazırlanılır? -Ücretsiz Deneme Sınavı-

Bilsem Sınavına Nasıl Hazırlanılır? -Ücretsiz Dene...

Bilsem sınavı uzun zamandır sadece tablet üzerinden yapılan bir sınavdır. Bu sınava hazırlanmanın en iyi yolu deneme pratiklerini online ortamda Bilsem sınavına benzeyen sorularla yapmaktır.

Devamı
Çocukların Zekası Nasıl Gelişir?

Çocukların Zekası Nasıl Gelişir?

Zeka beyne gelen uyarıları kaydetme, gerektiğinde geri getirme ve aralarında bağlantı kurabilme yeteneğidir.

Devamı
Bilsem Sınav Soruları - Ücretsiz Sorular

Bilsem Sınav Soruları - Ücretsiz Sorular

Bilsem sınavları uzun zamandır tablette yapılmaktadır. Tablette yapılan sorulara en uygun deneme sınavları yeni müfredata göre sadece bilsemonline.com'da.

Devamı